مجله پزشکی

از چه زمانی باید به کودک غذا داد؟

از چه زمانی باید به کودک غذا داد؟ آیا برای شماهم اتفاق افتاده است؟ هنگام غذا خوردن کودکی در اطراف شما حضور داشته باشد و ازخود بپرسید , بهترین زمان غذا دادن به کودک ازچندماهگی است؟ شروع غذای کمکی کودک باید با ساده ترین موادغذایی باشد و درعین حال بتواند انرژی لازم را به بدن کودک برساند . همچنین کمترین آلرژی را داشته باشد. ابتدا باهم زمان دقیق آغاز غذا خوردن را بررسی می کنیم.

۶ ماهگی مناسب ترین زمان برای غذا دادن به کودک

غنی ترین و بهترین غذا برای نوزادان شیرمادر است. دستگاه گوارش کودک تا قبل از ۴ ماهگی آمادگی دریافت مواد غذایی غیر از شیر مادر را ندارد،  به همین دلیل از شش ماهگی غذای کمکی نیز همراه شیر مادرتوصیه می شود. البته شروع تغذیه کمکی کودک به خود او نیز بستگی دارد. یکی از عوامل بزرگ شدن کودک، آغاز غذای کمکی به آن هاست، تا قبل از یک سالگی ۷۰ درصد انرژی از شیر مادر و ۳۰ درصد باقی مانده تنها از غذای کمکی دریافت می شود، پس هیچوقت برای دادن غذای کمکی عجله نکنید، مسلما کودک با غذا خوردن بیگانه است. حتما از غذای کمکی مناسب برای کودک خود استفاده کنید

توانایی های کودک برای غذا خوردن چیست؟

کودک دلبند شما باید توانایی های زیر را کسب کند ؛ تا شما بتوانید غذا خوردن را شروع کنید، حتما به موارد زیر دقت کنید:

  1. کودک باید بتواند تعادل کافی برای کنترل سرش داشته باشد.
  2. باید بتواند به کمک والدین یا صندلی مخصوص کودکان قادر به نشستن باشد.
  3. وزن کودک نسبت به زمان تولد او دو برابر شده باشد.
  4. کودک شما به چیزی که میخورید علاقه نشان دهد و حتی سعی کند غذای بشقاب شمارا بردارد.
  5. توانایی جویدن و بیرون دادن غذاهای جامد را نیز داشته باشد.

غذای کودک در 6 ماهگی

چرا بعضی از کودکان میلی به غذا خوردن ندارند؟

غذا خوردن برای ما امری طبیعی به حساب می آید اما برای کودک غذا خوردن با قاشق پدیده جدیدی است. کودکی که تاکنون رژیم غذاییش تنها در شیرمادر خلاصه میشد؛ حالا باید با قاشق و جویدن غذاهای جامد عادت کند، پس بدون شتاب زدگی به کودک خود فرصت دهید. اگر کودکتان با سرسختی ازخوردن غذاهای کمکی دوری می کند، از روزی یک قاشق مربا خوری شروع و در روزهای دیگر تعداد قاشق ها را بیشتر کنید.

ذائقه کودکان تغییر می کند

کودکان نسبت به غذاها و طعم های جدید واکنش نشان می دهند، اما به این معنا نیست که تا آخر عمر از این غذا متنفر خواهند بود. صبور باشید و دوباره امتحان کنید، گاهی لازم است چند روز صبر و مجددا سعی کنید.

برای شروع تغذیه به کودکان حتما موارد زیر را رعایت کنید

زمانی که به کودک چیزی به غیراز شیرمادر یا شیرخشک می دهید ، برای اینکه احتمال موفقیت بالا برود باید مواردی را رعایت کنید؛

  • زمانیکه کودک کاملا سیره به او غذا ندهید، چون ممکن است علاقه ای نشان ندهد.
  • زمانیکه کودک بیش ازحد گرسنه باشد، چون ممکن است مقداری را میخواهد را سریعا دریافت نکند عصبانی شود.
  • با مقدار کمی مایع یا شیرمادر شکم او را پرکنید سپس بگذارید غذای مکمل را امتحان کند.
  • برای شروع غذای جامد به کودکان از غلات غنی شده استفاده کنید مانند برنج یا جو. این غلات موجب افزایش آهن دریافتی کودک می شود و گوارششان را راحتتر می کند. علاوه بر غلات میتوانید با پوره میوه و سبزیجات شروع کنید. میوه هایی که در این زمان میتوان استفاده کرد شامل: هویج، آلو، سیب زمینی شیرین، آووکادو، موز، هلو و… است می توانید از پستانک تغذیه برای کودکان استفاده نمود .

 

ذائقه کودکان ممکن است تغییر کند

 

سخن آخر

شروع غذای کمکی قبل از ۴ ماهگی ممنوع است، به دلیل اینکه دستگاه گوارش شیرخوار برای پذیرفتن غذاهایی غیراز شیرمادر آمادگی لازم را ندارد. بعد از ۶ ماهگی همراه شیرمادر غذای کمکی زود هضم و ساده مناسب ترین گزینه است. صبوری در هنگام شروع امری بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *