مجله پزشکی

استفاده از اسپری بدن برای پوست ضرر دارد؟ مضرات اسپری بدن

مضرات اسپری بدن

آیا از مضرات اسپری بدن برای پوست آگاه هستید؟؟ همه انسان‌ها از بوی تند عرق و یا هر بوی تند نامطبوعی فراری هستند. برای آنکه بوی خوشایند و خوبی بدهند. از اسپری‌ بدن، خوش‌بو کننده‌ها و انواع عطر و ادکل استفاده می‌کنند. در برخی موارد افراد سعی می‌کنند بهترین مارک یا ماندگارترین اسپری را خریداری کنند، غافل از آنکه هیچ توجهی به نوع پوستشان یا مواد شیمیایی درون اسپری‌ها ندارند. تا به حال شده به این فکر کنید که آیا استفاده از اسپری بدن برای پوست ضرر دارد یا خیر؟ همه افرادی که اسپری بدن مصرف می‌کنند ، برای یکبار هم که شده باید از عوارض این ماده شیمیایی با خبر شوند، تا محتاطانه‌تر لوازم آرایشی و بهداشتی خود را خریداری کنند.

اسپری بدن از چه زمانی وارد بازار شد؟

اگر فکر می‌کنید که تنها ۱۰۰ سال است که مردم از عطر و ادکل استفاده می‌کنند، سخت در اشتباهید! بهتر است بدانید که استفاده از عطر یا خوشبو کننده‌ها به قبل از دوران مسیح برمیگردد. بله درسته! در قرن ۱۴ و ۱۵ میلادی رعایت بهداشت به این شدتی که الان وجود دارد نبود. به دلیل کمبود آب و مواد شوینده ، مردمان آن زمان دیر به دیر حمام می‌کردند، به همین علت اشراف زاده‌ها و افراد مرفع آن دوران رو به عطر و خوشبوکننده‌ها آوردند تا بوی بد بدنشان از بین برود. فرانسه جزو اولین کشورهای تولید کننده انواع عطر و خوشبوکننده در جهان است. البته توجه داشته باشید که قبل از به وجود آمدن آن‌ها مردم از مشک ختن که از ناف آهو گرفته می شد، صندل (گیاهی خوشبو)، عصاره گل های مختلف، عصاره لیمو، پرتقال و کندر برای معطر کردن فضا و بدن‌شان استفاده می‌کردند، که هیچ آسیبی هم به پوست وارد نمیشد.

 

مضرات اسپری بدن

 

انواع لوازم آرایشی و بهداشتی

طبق بررسی‌ها انجام شده، متخصصین پوست و زیبایی لوازم آرایشی و بهداشتی را به دو گروه تقسیم بندی می‌کنند: خوشبوکننده‌های بدن و کاهش یا ضد تعریق‌ها انواع مختلفی از عطر، ادکلن و دئودورانت ها همگی جزو خوشبوکننده‌ها محسوب می‌شوند. درصورتی‌که اسپری‌هایی که تحت عنوان کاهش یا ضدتعریق تولید می‌شوند، در دسته دوم قرار دارند. چرا که فرآورده آن متفاوت است.

تمامی این دو دسته از مواد موثر و نگه‌دارنده‌ها ساخته شده‌اند. مواد نگهدارنده انواع مختلفی دارند. که هدف اصلی آن جلوگیری از فساد ، تغییر رنگ و بدرنگ شدن ماده موثر در خوشبوکننده‌ها ، جلوگیری از خاصیت سرطان زایی و حساسیت زایی آنان است.

عرق کردن برای سلامت بدن مفید است.

در بدن انسان ۲.۶ میلیون غده ی تولید و ترشح عرق وجود دارد. همه انسان‌ها در طول زندگی‌شان در حال مقابله با این غدد هستند. چراکه مایه خجالت‌زدگی هر فردی می‌شود. اما از عرق کردن خود خجالت نکشید. سموم بدن همراه با عرق کردن از بدن خارج شده و همچنین دمای بدن به تعادل می‌رسد. اگر عرق نکنید، سموم مضر در داخل بدن می‌ماند و انسان به سمت انواع بیماری‌ها سوق داده می‌شود. توجه داشته باشید که با عرق کردن بدن‌تان خنک شده و دمای داخلی بدن به تعادل می‌رسد، پس تا جاییکه ممکن است نباید جلوی عرق کردن را بگیرید.

 

عوارض استفاده از اسپری بدن

  • شاید باورتان نشود ولی ۴ ماده اصلی تشکلی دهنده اسپری‌هایی که به طور مستقیم به پوست زیربغل وارد می‌شوند، سیستم عصبی، قلب و عروق، مغر و کلیه‌ها را به خطر می‌اندازند.
  • دو ماده شیمیایی به نام تریکلوسان یا پولی اگزامتیلن موجود در اسپری‌های ضد تعریق در طولانی مدت منجر به تولید باکتری مقاوم به آنتی بیوتیک ها می‌شود.
  • متاسفانه در برخی از اسپری‌های ضد تعریق بدن ماده‌ای به نام آلومینیوم وجود دارد که عاملی بر بیماری جنون، آلزایمر و سمی شدن عصب می‌شود. در برخی از موارد دیده شده که استفاده بیش از حد از ضد تعریق‌ها سرطان سینه را در پی دارد.
  • اگر به صورت مداوم و مکرر از اسپری بدن و یا ضد تعریق استفاده می‌کنید باید بدانید که آلومینیوم هیدرواکسید در خون افزایش می یابد که در نهایت بر روی عملکرد درست کلیه‌ها تاثیر منفی می‌گذارد.
  • آلرژی، حساسیت پوستی، قرمزی و خارش از عوارض منفی استفاده از اسپری ضد تعریق است.
  • پارابن ها یا تریکلوسان دو ماده‌‌ای هستند که در اسپری‌ها به کار میبرند. به طور مستقیم موجب برهم ریختگی هورمون‌ها شده چرا که بر روی عملکرد تیروئید و ژن تاثیر می‌گذارد.

با توجه به عوارض بالایی که در مصرف زیاد اسپری بدن مطالعه کردید، بهتر است استفاده آن‌ها را به حداقل برسانید و از مواد ضد تعریق طبیعی استفاده کنید. مضرات اسپری بدن غیر قابل چشم پوشی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *