مجله پزشکی

به هنگام دندان درآوردن نوزاد چه کار کنیم؟

به هنگام دندان درآوردن نوزاد چه کار کنیم؟

دندان درآوردن نوزاد جزو اولین تغییرات نوزادان است که تا قبل از یک سالگی آن را تجربه می‌کنند. با وجود اینکه نوزادان درد زیادی را تحمل می‌کنند اما مادران، ذوق و هیجان زیادی برای این موضوع دارند. درد و التهابات لثه، تب، آبریزش دهان، بی اشتهایی و کم خوابی نوزاد و یبوست از نشانه‌های رشد دندان نوزادان است. برای کم کردن بی‌قراری و درد فرزندتان، پیشنهاد می‌کنیم موارد زیر را حتما رعایت کنید.

چه زمانی کودک دندان درمیاورد؟

زمان رشد دندان هر نوازد متفاوت است. اما به طور معمول از ۶ ماهگی به بعد شروع می‌شود. در موارد بسیار نادری هم دیده شده که نوزاد با دندان به دنیا می‌آید. ابتدا دو برآمدگی بسیار کوچک در لثه پایینی و سپس دو دندان بالایی رشد می‌کند.

چگونه از دندان‌های کودک مراقبت کنیم؟

با اولین رویش دندان‌های نوزاد باید اقدامات مربوط به نگهداری آن را انجام دهید. لثه‌های کودک را باید روزانه و به صورت مرتب با یک دستمال پاک و مرطوب، تمیز کنید. با این اقدام از رشد باکتری‌های دهانی پیشگیری کرده‌اید. بعد از آنکه اولین دندان او درآمد با یک مسواک که دارای پرزهای نرم و لطیفی است باید به آرامی و بدون استفاده از خمیر دندان بر روی آن بکشید. تا قبل از دو سالگی نباید از خمیردندان یا مواد شوینده استفاده کنید. بهترین ماده برای تمیز کردن دهان کودک، آب است.

روش‌های موثر برای تسکین درد نوزاد

برای تسکین درد دندان درآوردن نوزاد، روش‌های زیادی وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

استفاده از ژل دندانی

ژل دندانی یکی از راه‌های تسکین درد و التهاب لثه در هنگام دندان درآوردن نوزاد است که در تمامی داروخانه‌ها یافت می‌شود. متاسفانه سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده این ژل‌های دندانی دارای مقدار زیادی ماده سمی belladonna  است. کودکان زیر دو سال نباید از این ماده استفاده کنند، چراکه واکنش بدن آنان به این ماده غیر قابل پیش بینی است و کودکان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

علاوه بر این، از داروهای موضعی و بی حس کننده نباید استفاده کنید. قبل از آنکه این داروها بر روی لثه تاثیر بگذارند، توسط بزاق دهان وارد گلوی کودک شده و موجب بی حسی گلوی او می‌شود. بزرگترین آسیب آنها، تداخل بر روی سیستم بلع کودک است.

 

دندان درآوردن نوزاد

 

ماساژ دادن لثه‌ها

ماساژ دادن لثه‌ها یکی از موثرترین و بهترین راه‌ها برای تسکین درد دندان برای نوزادان است. ساده‌ترین روش این است که مادر انگشت دست خود را تمیز بشوید و سپس لثه نوزاد را به آرامی ماساژ دهد. علاوه بر این شما می‌توانید از دندان‌گیر برای ماساژ دادن لثه‌های نوزاد نیز استفاده کنید. هنگامی که نوزاد شروع به دندان درآوردن می‌کند، علاقه زیادی به گاز گرفتن و یا جویدن اجسام سفت و سخت دارد، به همین علت دندانگیرهای سیلیکونی جایگزین مناسبی برای ماساژ دادن لثه‌ها با دست است. تمامی دندان‌گیرها از جنس سیلیکونی و دارای شیارهایی هستند که باعث تسکین درد و التهاب لثه می‌شود. زمانی که نوزاد آن را به دهان خود می‌کشد، شیارهای روی دندان‌گیر لثه را ماساژ می‌دهد و سبب آرام شدن کودک می‌شود.

بی حس کردن لثه‌ها

بی حس کردن یا سر کردن لثه‌ها کمک زیادی به تسکین هر نوع دردی می‌کند. برای بی حس کردن لثه کودکان می‌توانید چند راه ساده را امتحان کنید:

  1. روش اول: ابتدا یک پارچه سفید و تمیز را مرطوب کرده و داخل یخچال قرار دهید، بعد از گذشت یک ساعت پارچه را بر روی لثه نوزاد قرار داده تا لثه را بی حس کند.
  2. روش دوم: اگر بعضی از دندان‌های کودک درآمده باشند و قادر به جویدن مواد غذایی بود، آنگاه میتوانید هویج و یا موز را حلقه حلقه کرده و داخل فریزر قرار دهید. بعد از منجمد شدن آنها به کودکتان بدهید تا با جویدن آن درد دهانش کم شود.
  3. روش سوم: اگر هنوز دندان‌های نوزاد درنیامده است، می‌توانید یک قاشق فلزی تمیز را داخل یخچال گذاشته و بعد از سرد شدن آن، قاشق را بر روی لثه کودک بگذارید. فراموش نکنید که هیچگاه نباید قاشق را داخل فریزر قرار دهید، چراکه ممکن است به صورت و دهان کودک بچسبد و موجب آسیب او شود.

تا جاییکه امکان دارد باید از روش‌هایی که در بالا گفتیم برای تسکین درد نوزادان استفاده کنید، هیچ گاه نباید خودسرانه و بدون مشورت با پزشک داروی مسکن یا آسپرین را به منظور تسکین درد به کودکانتان بدهید. هر دارویی باید توسط پزشک متخصص تجویز شود.

برای آنکه کودکان دندان های سالمی داشته باشند، بعد از رشد اولین دندان باید به متخصص دهان و دندان رجوع کرده و اولین ویزیت دندانی خود را انجام دهند. با این کار سلامت دندان‌های او را تضمین می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *