مجله پزشکی

تاثیر کرونا بر زنان باردار

تاثیر کرونا بر زنان باردار

در حال حاضر پیشگیری و درمان ویروس کووید_۱۹ یکی از دغدغه های مهم همه افراد دنیا به حساب می آید، و متاسفانه هیچ کسی از این ویروس در امان نیست. زنان باردار و شیرده نیز باید بیشتر از بقیه افراد نکات بهداشتی را برای جلوگیری از ویروس کرونا، رعایت کنند. اگر باردار یا شیرده هستید با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملا و مفیدی درباره کرونا و تاثیر آن برایتان شرح دهیم.

 

تاثیر کرونا بر زنان باردار

ویروس کووید_۱۹ چه تاثیری برروی زنان باردار دارد؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، هیچ کس از این بیماری در امان نیست. زنان باردار و افرادی که بیمار هستند، تغییراتی در سیستم ایمنی و فیزیولوژیکی بدن خود دارند که آن ها را در برابر عفونت های تنفسی و ویروسی آسیب پذیرتر می کند. اگر مادران در سه ماهه نخست بارداری خود باشند، احتمال سقط جنین در آن ها افزایش پیدا می کند. علاوه بر این تب بالا در این دوران باعث افزایش برخی نقص های مادرزادی هنگام تولد می شود. همچنین در ماه های آخر نیز ممکن است با زایمان زودرس روبرو شوند.

همانطور که میدانید یکی از عوامل اصلی کرونا، مشکلات ریوی و تنفسی است که با سرفه های شدید همراه است. در زنان باردار، سرفه های شدید و مشکلات ریوی سبب زایمان زودرس و پاره شدن کیسه آب می شود.

آیا ویروس کرونا به جنین منتقل می شود؟

اطلاعات دقیقی درباره اینکه آیا این ویروس به جنین منتقل می شود وجود ندارد. اما طبق بررسی های انجام شده از نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به کووید_۱۹ به این نتیجه رسیده اند که جواب تست کرونای نوزدان مثبت بوده، ولی خبر خوب اینکه حال آنان خوب است و به مدت ۱۰ روز بهبود یافته اند.

آیا مادرانی که مبتلا به ویروس کووید_۱۹ هستند، امکان انتقال ویروس از طریق شیردهی به نوزاد را دارند؟

در این روز ها همه مادرانی که فرزندان شیرخواره دارند، نگران هستند که ویروس کرونا از طریق شیر مادر به آن ها منتقل نشوند، مخصوصا مادرانی که مبتلا به این ویروس هستند. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC) یک راهنمای موقتی برای تغذیه از شیر مادران مبتلا به کرونا تهیه کرده است. خوشبختانه در طی آمار به دست آمده، امکان انتقال ویروس به نوزادان، از مادران مبتلا به کووید_۱۹، از طریق شیردهی وجود ندارد. البته این اطلاعات موقتی است و هنوز به طور قطع به یقین مشخص نیست که که آیا COVID-19 می تواند از طریق شیر مادر منتقل شود (یعنی وجود ویروس عفونی در شیر مادر) یا خیر.

مادرانی که مبتلا به ویروس هستند، برای شیردهی باید با پزشک خود مشورت کنند. مادران به هنگام شیردادن حتما باید ماسک و دستکش استفاده کنند و مرتب دست های خود را بشویند.

نکات بهداشتی برای جلوگیری از ویروس کرونا

زنان باردار و شیرده حتما باید تست ویروس کرونا را انجام دهند. اگر جواب آن مثبت بود، سریعا باید با پزشک ماما خود مشورت کنند؛ درصورت خفیف بودن میتوانند با رعایت نکات بهداشتی و ایزوله کردن خود در خانه به مدت ۱۴ روز، از این بیماری عبور کنند. اما اگر شدید بود حتما باید در بیمارستان بستری شوند.

  • عدم استفاده از حمل و نقل عمومی.
  • عدم تماس با دیگران.
  • استفاده از اتاقی که دارای پنجره و تهویه مناسبی باشد.
  • جدا از اعضای خانواده غذا بخورید و از حوله، قاشق و چنگال و بشقاب جداگانه استفاده کنید.
  • در خانه تحرک داشته باشید و سعی کنید به آرامی در خانه نرمش کنید.
  • به هنگام داشتن مشکلات تنفسی از زایمان سزارین استفاده کنید.

مقاله تاثیر کرونا بر زنان باردار بر گرفته از اطلاعات به دست آمده تا به امروز می باشد که توسط تیم به روزلند جمع آوری شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *