اخبار و مقالات

جنسینگ چیست؟

جنسینگ چیست؟

بدون شک همه ما نام گیاه جنسینگ و تاثیرات شگفت‌انگیز آن را بار‌ها و بار‌ها شنیده‌ایم. اما ریشه اصلی این گیاه چیست و چه تاثیراتی بر روی بدن می گذارد. برای آنکه اطلاعات بیشتری از این گیاه به دست بیارید، در ادامه با ما همراه باشید.

آیا جنسینگ از خانواده عشقه است؟

اگر بخواهیم دقیق‌تر به بررسی جنسینگ بپردازیم، ابتدا باید بدانید که منطقه اصلی رویش این گیاه کجاست؟ آسیا و شمال آمریکا در مناطقی از کره، چین، ژاپن، و کانادا می‌روید، اما به گفته برخی از محققین، جینسینگ کره‌ای بالاترین کیفیت را دارد و تاثیرات دارویی آن بیشتر است.

این گیاه در حقیقت نوعی ریشه عمیق و گوشتی (معروف به گیاه جوانی و نوش دارو) با پوسته زرد رنگ است که طعمی شیرین و گاهی تلخ دارد (شبیه مغز ریشه شیرین بیان است). به دلیل اینکه درون این گیاه آب زیادی یافت می­شود؛ درنتیجه برای ماندگاری بیشتر باید پس از برداشت از خاک، به سرعت خشک شوند.

برگ‌های این جینسینگ دارای ۵ الی ۷ برگچه به صورت مرکب است که استفاده درمانی از آن نمی‌کنند. ولی قسمت ریشه آن به شکل منشعب دو شاخه یا یک شاخه دراز و ضخیم است که طول آن به یک متر و ضخامت آن در ناحیه یقه گیاه تا ۱۰ سانتی متر هم میرسد.

 

جنسینگ چیست؟

 

به یاد داشته باشید که ریشه این گیاه به شدت کند رشد می­کند، به‌طوریکه برای به بلوغ رسیدن سال‌ها زمان نیاز دارد؛ اما باید در سنین ۳ تا ۱۰ سالگی برداشت کرد. در غیر این صورت به تدریج خشک و همانند چوب می­شود.

چرا از جنسینگ به عنوان دارو استفاده می‌کنند؟

در دنیای پزشکی به هر ماده‌ای که در راستای حفظ و بهبود سلامت بدن نقش موثری ایفا کند، عنوان دارو را به آن می‌دهند. جنسینگ به عنوان یک گیاه مقوی و نیروزا، در حفظ سلامتی و هماهنگی فعالیت های اساسی و حیاتی بدن نقش موثری داشته، درنتیجه از آن به عنوان دارو استفاده می‌کنند.

اثرات داروی جنسینگ

ریشه این گیاه صدها سال است که به عنوان دارویی اساطیری در بین مردمان کشورهای چین، تایلندد، منچوری ، ویتنام ، کره و در بین سرخپوستان آمریکایی استفاده می شود. به طور کلی می‌توان گفت: به منظور بهبود عملکرد حافظه، کاهش استرس، درمان ناتوانی جنسی، افزایش طول عمر، سستی و سایر علائم ناشی از فرسودگی و افزایش سن از این داروی اساطیری استفاده می‌شود. همچنین برای درمان بیمارانی که از مشکلات و دردهای سینه، بیماری‌های ریوی و افراد دارای ناراحتی‌های قلبی عروقی نیز پیشنهاد می‌شود.

خواص جنسینگ

همانطور که می‌دانید همه مواد طبیعت مختلفی دارند، یا سرد هستند یا گرم. جنسینگ دارای طبیعت گرم و خشک است. البته در نظر داشته باشید که نقش اصلی این گیاه حفاظتی و پیشگیری کننده بوده و نمی‌توان به عنوان داروی قطعی برای درمان سریع و قطعی بیماری‌ها از آن استفاده کرد؛ مگر به تجویز پزشک.

چگونه از جنسینگ استفاده می‌کنند؟

بعد از پنح هزار سال از مصرف این گیاه، نکته جالب توجه این است که در کوه‌های کشور چین به عنوان داروی جوان کننده یافت می‌شود و یا به عنوان ماده ترکیبی در صابون و لوسین استفاده می‌کنند.

ریشه خشک شده جینسینگ به تنهایی به صورت خوراکی مصرف می‌شوند. افراد با توجه به ذائقه خود این گیاه را به صورت دمنوش، چای، افزودنی در سوپ، عصاره یا شیره، پودر‌های خوراکی و یا به شکل قرص مصرف می­کنند.

 

 

با وجود اینکه جنسینگ خواص درمانی بالایی دارد، اما به یاد داشته باشید که هیچ گاه نباید در استفاده آن زیاده روی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *