مجله پزشکی

دانستی های مهم درباره عفونت HPV

دانستی های مهم درباره عفونت HPV

عفونت HPV یکی از شایع­ترین عفونت­هایی است که از طریق رابطه جنسی منتقل می­شود. متاسفانه برخی از افراد اطلاعات دقیقی از این بیماری نداشته و تصور می­کنند که هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. بنابراین در این مقاله به بررسی کلی عفونت HPV یا همان زگیل تناسلی پرداختیم.

عفونت HPV چیست؟

ویروس پاپیلوم که تحت عنوان عفونت HPV شناخته شده است، یکی از شایع­ترین عفونت­هایی است که در بعضی موارد هیچ علائمی ندارد و سیستم ایمنی بدن به خودی خود آن را درمان می­کند. این ویروس دارای ۱۰۰ نوع مختلف است که بر روی سلول های اپیتلیال با سطح صاف و نازک و همچنین بر روی سطح پوست زندگی می کنند. این ویروس بر روی دستگاه تناسلی، دهان و گلو تاثیر مستقیمی دارد، در نتیجه بر روی سطح واژن، دهانه رحم و آلت تناسلی، در داخل دهان و گلو یافت می­شود.

 

عفونت HPV

چند نوع HPV داریم؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، ویروس HPV دارای ۱۰۰ نوع مختلف است، که بعضی از آن­ها به قدری خطرناک هستند که منجر به مرگ انسان می­شوند. این ویروس عموما در حالت ویروس بر روی سطح بیرونی یا داخلی پوست به صورت زگیل بروز می­کند. ۶۰ نوع از این ویروس به شکل زگیل بر روی دست و پا یافت می­شوند، و ۴۰ نوع باقی مانده بعد از رابطه جنسی منتقل می­شود. در حقیقت همین ۴۰ نوع که از طریق رابطه جنسی منتقل می­شود خطرناک است و باید احتیاط­های لازم را انجام داد.

توجه داشته باشید که اچ پی وی نوع ۱۷ و ۱۸ در ۷۰ درصد موارد تبدیل به سرطان دهانه رحم شده و جزو عفونت­های پر خطر محسوب می­شود. علاوه بر این دو مورد،۳۱،۳۳،۴۵،۵۲،۵۸ نیز از موارد پر خطر به حساب می­آیند.

نوع ۶ و ۱۱ اچ پی وی از جمله موارد کم خطری هستند که به شکل زگیل هستند و به ندرت عامل سرطان می­شوند. البته در رابطه جنسی با فرد آلوده نباید توقع داشت که بروز عفونت به سرعت انجام شود، چرا که زگیل ها یک هفته یا ماه ها بعد از رابطه جنسی با فرد آلوده ،در بدن بروز می­کنند.

علائم عفونت HPV چیست؟

عفونت HPV در هفتاد درصد موارد هیچ گونه علائمی ندارد، و همیشه باعث سرطان نمی­شود. به طوریکه در ۹۰ درصد موارد، اگر فرد اقدامات لازم را انجام دهد، طی ۶ تا ۲۴ ماه این عفونت از بین می رود. این اقدامات باید در راستای افزایش سیستم ایمنی بدن باشد. مثل استفاده از داروهایی که برای افزایش سیستم ایمنی بدن هستند. همچنین ورزش کردن و داشتن تغذیه مناسب، استراحت کافی، عدم مصرف سیگار و قلیون سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می­شود. در این شرایط خود سیستم ایمنی بدن می­تواند این ویروس را از بین ببرد.

در ۱۰ درصد باقی مانده، اگر کنترل مناسب صورت نگیرد، احتمال ایجاد سرطان، بخصوص سرطان نواحی تناسلی وجود دارد. متاسفانه در آقایان، عفونت HPV شیوع بیشتری دارد، حتی اگر ضایعه کمتری دیده بشه، ولی به صورت تحت بالینی درگیری بیشتری با این بیماری دارد.

چگونه عفونت HPV را تشخیص دهیم؟

خانم ها می توانند از طریق تست پاپ اسمیر که سالیانه انجام می­شود، نوع و وجود HPV را تشخیص دهند. آقایان هم اگر ضایعه­ای روی بدن شان وجود ندارد، می توانند با مراجعه به دکتر اورولوژی و انجام تست HPV این بیماری را تشخیص دهند و ناقل بودن این بیماری را متوجه شوند.

چگونه می­توان از بیماری HPV جلوگیری کرد؟

با انجام واکسیناسیون به موقع می­توان از این بیماری جلوگیری کرد. بهترین زمان برای خانم­ها تا سن ۲۶ سالگی و آقایان تا سن ۲۱ سالگی است. نداشتن شرکای جنسی متعدد، استفاده از کاندوم از دیگر راه­های های جلوگیری از این بیماری است. یکی از بهترین روش­ها برای جلوگیری از عفونت HPV، واکسیناسیون است. واکسن گارداسیل که امروزه در بازار یافت می­شود، براساس ساختار ۴ سویه است. ۴ سویه عبارت­اند از: سویه های ۶ و ۱۱ که عامل بیش از ۹۰ درصد زگیل های تناسلی و کم خطر­تر هستند، و سویه های ۱۶ و ۱۸ که عامل بیش از ۷۰ درصد موارد سرطان رحم و خطرناک­تر هستند، را می­تواند درمان کند.

 

واکسن HPV

 

این واکسن را به صورت رو به صورت ۶-۲-۰ یعنی زمان تزریق را اگر صفر درنظر بگیریم، دو ماه بعد از تزریق اول و شیش ماه بعد از تزریق اول تزریق می­کنند. بهترین زمان هم برای خانم­ها تا زیر ۲۶ سالگی و برای آقایان تا زیر ۲۱ سالگی است. یعنی در سنین نوجوانی و جوانی که فعالیت جنسی بیشتر است.

با رعایت نکات بهداشتی در رابطه جنسی خود و تقویت سیستم ایمنی بدن­تان، به راحتی می­توانید از این ویروس جلوگیری یا درمان کنید.

به روزلند با ایجاد مجله پزشکی سعی بر آن دارد تا اطلاعات افراد در حوزه بهداشت و سلامت را افزایش دهد

دکتر ندا حاجیها توضیحات تکمیلی در رابطه با عفونت HPV در قالب یک ویدیو کلیپ منتشر نموده اند می توانید شبکه اجتماعی ایشان را از طریق لینک زیر دنبال کنید

https://www.instagram.com/drnedahajiha/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *