مجله پزشکی

غذاهای کمکی مناسب برای کودک چیست؟

دراین مقاله میخواهیم در مورد غذای کمکی برای کودکان صحبت کنیم. قبل از هرنکته ای باید بدانیم، شروع غذای کمکی قبل از ۴ ماهگی ممنوع است، به دلیل اینکه دستگاه گوارش شیرخوار برای پذیرفتن غذاهایی غیر ازشیرمادر آمادگی لازم را ندارد. بعد از ۶ ماهگی همراه شیر مادر غذای کمکی زود هضم و ساده مناسب ترین گزینه است. در ادامه در مورد موادغذایی کودک و همینطور زمان مناسب هرکدام را با هم بررسی میکنیم.

 

غذا دادن به کودک

 

چرا باید به کودک غذای کمکی بدهیم؟

 کودک شما بعد شش ماهگی برای آنکه رشد و هوش و قدرت کافی داشته باشد باید به صورت مرتب غذای مغذی دریافت کند. کودک شما بعد از۶ ماهگی رشد سریع تری پیدا میکند و درنتیجه نیاز به انرژی بیشتری هم خواهد داشت.

شیر مادر تا ۲ سالگی بهترین منبع غذایی است ولی برای کودک کافی نیست. کودکی که بعد ۶ ماهگی شروع به چهار دست و پا رفتن میکند وهمینطور با سروصدا کردن خود را برای صحبت کردن آماده میکند؛ پس نیاز به غذای کمکی مناسب در هردوره‌ای دارد.

اولین غذای جامد برای کودک  بعد شش ماهگی چیست؟

کودک زیبای شما پس از ۶ ماهگی کم کم شروع به جویدن می کند. پس غذای او باید نرم باشد تا بتواند راحت و کامل آن را ببلعد. پس می توانید با پوره میوه و سبزیجات یا فرنی آرد و برنج آغاز کنید. در روز اول به مقدار یک قاشق مربا خوری به کودک فرنی بدهید ودر روزهای دیگر کم کم افزایش دهید. در پایان هفته اول میتوان به کودک ۱۲ قاشق مربا خوری فرنی بدهید. البته همچنان غذای اصلی کودک شیر مادر است.

غذاهای کمکی کودک در هفته دوم ماه هفتم چیست؟

حالا میتوانید به کودکتان حریره بادام نیز بدهید. این غذای کمکی هم مانند فرنی است و طبق آن میتوان با روزی یک قاشق مربا خوری شروع کرد. در این هفته میتوان کم کم حریره بادام را جایگزین فرنی کنید و یا یک وعده فرنی و یک وعده حریره بادام بدهید.

آخر این ماه به کودک میوه و سوپ هم به برنامه غذایی‌اش اضافه کنید. هرروزبرای تهیه سوپ از سبزی های مختلف استفاده کنید. فقط دقت کنید سوپ او نباید چاشنی ومیکس شده باشد. یکی از بهترین راه ها برای آنکه به فرزندتان میوه بدهید، استفاده از پستانک تغذیه ای است. بهترین گزینه برای آنکه فرزندتان طعم انوع میوه ها و مواد غذایی را بچشد.

پستانک تغذیه ای بهترین وسیله برای کودکان است. تکه ها میوه،شیره گوشت یا سوپ را دورن این پستانک ریخته و اجازه دهید کودک با خوردن آن به طور آهسته با طعم های جدید آشنا شود.

 

غذای کودک در 6 ماهگی

 

طرز تهیه حریره بادام

برای تهیه حریره بادام، ابتدا بادام ها را پوست کنید و سپس با مقداری آب سرد و شکر در مخلوط کن بریزید تا به مایعی سفید رنگ و شیرمانند تبدیل شود سپس آن را روی شعله ملایم قرار دهید و مرتب به مدت ۲۰ دقیقه هم بزنید. آرد برنج را در شیر سرد حل کنید وبه مخلوط بادام اضافه کنید وهم بزنید تا حریره بادام قوام لازم را بیابد. حریره بادام شما آماده است. نوش جان!

چگونه برای کودک سوپ بپزیم؟

اولین سوپ کودک باید عصاره گوشت قرمز یا سفید بدون چربی باشد که همراه برنج و هویج پخته می شود. این قالب اصلی اولین سوپی است که باید کودکان آن را میل کنند. هر سه روز یکبار یکی از انواع سبزیجات مانند جعفری، گشنیز، لوبیا سبز، کدو سبز، کرفس، گوجه فرنگ، کدو حلوایی را داخل آن بریزید. البته فراموش نکنید که کدو، کرفس، لوبیا سبز را باید ابتدا بپزید و سپس به سوپ اضافه کنید. به هیچ عنوان نمک، شکر و یا هر نوع چاشنی دیگری به سوپ اضافه نکنید.

برای آنکه ویتامین های سبزیجات حفظ شود باید آن ها را در آخرین لحظه سرو داخل سوپ بریزید. توجه داشته باشید که تا دو سالگی نباید به سوپ اسفناج اضافه کرد.

بهترین برنامه غذایی کودک از هشت ماهگی تا دوازده ماهگی

با آغاز هشت ماهگی کودک، زرده تخم مرغ و ماست با به برنامه غذایی وی اضافه کنید. در هشت ماهگی برای آنکه طعم متفاوتی را به سوپ کودک بدهید، بهتر است از جو، بلغور گندم، رشته فرنگی پخته و نرم شده به اندازه یک قاشق مرباخوری و یک قاشق مرباخوری کره یا روغن مایع به آن اضافه کنید.

بعد از فرنی، حریره بادام، زرده تخم مرغ، ماست و سوپ، در نه ماهگی کودک باید به سراغ حبوبات بروید. عدس و ماش از حبوبات زود هضم هستند، پس بهتره ابتدا از این حبوبات در سوپ استفاده کنید. گذشته از این آرد حبوبات هم گزینه مناسبیه. برای آنکه طعم انواع حبوبات را بچشد، ابتدا باید آن ها را خیس کرده، پوستشان را کنده و بعد از پختن به غذا اضافه کنید.

از ده ماهگی تا دوازده ماهگی باید به سمت غذا های سنگین تری مثل نان، بیسکوئیت ساده، ماکارونی پخته، تکه های سیب زمینی پخته، کوفته قلقلی، کته و… بروید. برای آنکه کودک دچار معده درد نشود، باید سعی کنید از مقدار خیلی کم شروع کنید.

آیا عسل و شیرگاو تا قبل از یک سالگی کودک ممنوع است؟

کودک شما می تواند به طور آهسته هر ماده غذایی به جز عسل و شیر گاو را بخورد. زیرا دستگاه گوارش کودک کامل نشده است. عسل باید بعد از یک سالگی به کودک داده شود. خوردن عسل توسط کودک زیر یکسال باعث ابتلا به بیماری بتولیسم میشود.

وعده های غذایی متنوع و هضم آسان برای کودک در نظر بگیرید:

غذاهای کمکی کودک باید مقوی و انرژی زا باشد. مانند: غلات، سیب زمینی، میوه و سبزیجات، عدس، روغن های ضروری و چربی ها و محصولات حیوانی ( لبنیات، گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ) برای مصرف روزانه مناسب هستند.

اگر کودک از غذاهای جدید سرباز میکند، اورا مجبور نکنید و چند روز بعد دوباره تلاش کنید. طعم های چند غذا را باهم مخلوط کنید و پس از مصرف شیر مادر به او بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *