اخبار و مقالات

مضرات استفاده از لوازم آرایش زیاد بر روی پوست؟

مضرات استفاده از لوازم آرایش زیاد بر روی پوست؟

مضرات لوازم آرایش از علل اصلی از بین رفتن شادابی پوست می شود که اکثر خانم ها آن آن را نادیده می گیرند . همه خانم‌ها ترجیح می‌دهند در مهمانی‌ها، مراسم‌ها، جشن‌ها و حتی مکان‌های عمومی و غیره نیز با ظاهری آراسته حاضر شوند. استفاده از انواع کرم‌ها و لوازم آرایشی منجر به آراستگی و زیبایی بیشتر خانم‌ها می‌شود. با وجود اینکه لوازم آرایشی معجزه زیبایی را بر روی صورت به وجود می‌آورد، اما خالی از ضرر نیست. اگر هر روز از این لوازم استفاده می‌کنید باید مضرات استفاده از لوازم آرایش زیاد بر روی پوست خبر داشته باشید.

 

مضرات استفاده از لوازم آرایش

 

خراب شدن پوست

حتی بهترین نوع کرم و یا پودر‍‌ها را هم استفاده کنید، باز آسیب جدی به پوست وارد می‌کند. کرم‌ها و پودرها به دلیل اینکه زمان زیادی بر روی پوست می‌مانند ممکن است بهترین و سالم‌ترین پوست‌ها را هم خراب کنند. پس سلامت پوست خود را به خطر نیندازید. یکی از عامل‌های اصلی در مضرات استفاده از لوازم آرایشی، پارابن موجود در مواد شیمیایی بوده که منشا تمامی حساسیت‌های پوستی است. همچنین این ماده خطرناک باعث برهم زدن تعادل هورمون‌ها شده و ممکن است افسردگی را در پی داشته باشد.

در برخی موارد به علت استفاده زیاد از کرم های رنگی و رژگونه ممکن است پوست رنگ طبیعی خود را از دست داده و رنگ رژگونه و کرم جای رنگ طبیعی پوست را میگیرد.

 

چروک شدن پوست

چربی طبیعی، ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز پوست همراه با لوازم آرایش روی پوست شسته شده و از بین میرود. همین عامل باعث شل شدن و چروک شدن پوست می‌شود. افرادی که زیاد آرایش می‌کنند معمولا بدون آرایش پیر به نظر می‌رسند. به یاد داشته باشید که برگرداندن خاصیت ارتجاعی پوست کار دشوار و هزینه بری است، پس در استفاده از لوازم آرایش اعتدال را رعایت کنید.

 

عامل اصلی جوش

هر گونه لوازم آرایش بر روی پوست فضایی را برای رشد آکنه و جوش فراهم می‌کند. در حقیقت می‌توان گفت جوش و آکنه از مواد شیمیایی که بر روی پوست هستند تغذیه می‌کنند. دقت کنید که سدیم سولفات موجود در آن دیواره‌های محافظتی پوست را تا ۱۰ درصد کاهش داده که سبب التهاب، خارش، قرمزی و جوش بر روی پوست می‌گردد. در این هنگام به سرعت باید مصرف لوازم آرایشی را متوقف کرد.

 

از بین رفتن زیبایی لب‌ها

لب‌های هر فردی در حالت طبیعی به رنگ صورتی و نرم است. استفاده زیاد و مدت دار از رژلب باعث تیره شدن و پوسته پوسته شدن لب‌ها و کاهش زیبایی چهره می‌شود که از مضرات لوازم آرایشی به شمار می رود. از بین رفتن چربی لب و ترک خوردن آن باعث آسیب به مغز، افزایش فشار خون و ضعف در هماهنگی عضلات می‌شود.

 

عفونت چشم‌ها

علاوه بر پوست، چشم‌ها عضو بسیار حساسی هستند که به سرعت در برابر لوازم آرایشی نا مناسب از خود واکنش نشان می‌دهند. هرچقدر که از بهترین مارک ریمل و خط چشم استفاده کنید ولی در نهایت موجب ریزش مژه‌ها و آسیب به چشم می‌شود. خارش ،سوزش ،قرمزی ،خشکی آب چشم ،حساسیت و عفونت از عوارض استفاده بیش از حد از سرمه، خط چشم، ریمل و حتی سایه است.

 

نتیجه گیری

از مضرات استفاده از لوازم آرایشی سردرد است که به علت پوشش منافذ پوست و بوی آن هاست. احتمال میگرن،  گیجی ،حالت تهوع و استفراغ ،خستگی و ضعف همگی از استفاده بیش از حد این لوازم نشات میگیرد. شاید باورتان نشود ولی ماده‌ای به نام سالیسیلیت در لوازم آرایشی وجود دارد که تنفس را دچار مشکل کرده و حتی منجر به آسم نیز می‌شود و روی ریه ها تاثیر منفی می گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *