مجله پزشکی

پستانک ارتودنسی چیست؟

پستانک ارتودنسی چیست؟

همه نوزادان برای آنکه آرامش بیشتری پیدا کنند تمایل به مکیدن انگشت دست یا پای خود دارند. به دلیل اینکه دست و پای نوزاد با سطوح مختلفی در تماس است، ممکن است آلودگی به راحتی به نوزادان منتقل شود. برای جلوگیری از انتقال آلودگی بهتر است از پستانک برای آرام کردن و عادت مکیدن کودکان استفاده شود. اگر نکات بهداشتی در نگهداری از پستانک رعایت شود و در زمان مناسب به کودک داده شود، نه تنها هیچ مشکلی به وجود نمی آید بلکه یک وسیله کمکی و مفید برای آرام کردن نوزادان است.

ساختار پستانک ارتودنسی به گونه ای است که سلامت دندان و فک را به خطر نمی اندازد. به دلیل اینکه براساس رشد کام و وضعیت لثه نوزاد طرحی شده است.

پستانک ارتودنسی خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

برخی از ناهنجاری هایی که افراد در بزرگسالی از آن ها رنج می برند، ریشه در دوران نوزادی یا کودکی دارد. مشکلات دندان یا فک نیز به دلیل عادت مکیدن انگشتان دست در دوران کودکی است. از شایع ترین این مشکلات، می توان به جلوزدگی دندان ها، کجی دندان ها و عدم وجود تقارن ما بین فکین اشاره کرد؛ به همین دلیل پستانک ارتودنسی یکی از مهم ترین وسایل برای جلوگیری از ناهنجاری های فک و دندان است.

 

پستانک ارتودنسی چیست

 

انواع پستانک ارتودنسی

پستانک های ارتودنسی در دو نوع سیلیکونی و لاتکسی ساخته شده اند. هر کدام از این دو نوع ویژگی های منحصر به فردی دارند. برای مثال پستانک هایی که از جنس سیلیکونی با دوام تر و مقاوم تر از پستانک های لاتکسی هستند. نکته مهمی که باید در نظر بگیرید این است که، نوزاد به هنگام استفاده کردن از پستانک ارتودنسی هیچ گونه بو و مزه ناخوشایندی احساس نمی کند. اگر به سطح آن ها دقت کنید، منفذ هایی قرار گرفته اند که هدف آن استریل کردن پستانک است. استریل شدن سطح خارجی آن، باعث حفظ کامل سلامت دهان و دندان نوزاد می شود. هر دو نوع پستانک برای جلوگیری از آلودگی دارای درپوش نگهدارنده است؛ پس بهتر است بعد از هر بار استفاده درپوش آن را قرار دهید.

اشکال مختلف پستانک ارتودنسی

پستانک ارتودنسی چه از نوع لاتکسی باشد و چه از نوع سیلیکونی در نهایت دارای شکل های مختلفی از جمله دایره ای، بادامی و معمولی هستند. همه این اشکال به گونه ای طراحی و تولید شده اند که سلامت دهان و دندان را به طور کامل تضمین می کند. اما طی بررسی های بیشتر متوجه شدیم که پستانک بادامی شکل به دلیل اینکه با کام دهانی نوزاد مطابقت دارد و هیچ فشاری به سقف دهان و لثه ها وارد نمیشود، در نتیجه محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

آیا پستانک برای دندان ها ضرر دارد؟

یکی از نگرانی های همه مادران این است که آیا استفاده از پستانک برای دندان ها مضر است یا خیر؟ بهتر است بدانید که استفاده از پستانک به طور مداوم از زمان نوزادی تا سه سالگی هیچ گونه مشکی برای دندان ها به وجود نمی آورد. اما از سه سالگی به بعد همه کودکان باید عادت مکیدن انگشتان دست یا پستانک را ترک کنند؛ چراکه به طور مستقیم بر روی سلامت دهان و دندان و فک تاثیر می گذارند.

اما فراموش نکنید که استفاده طولانی مدت از آن باعث بروز مشکلات جدی می شود پس بهترین بازه برای استفاده از آن از یک ماهگی تا قبل از سه سالگی است. نکته آخری که حتما باید توجه کنید این است که استفاده از پستانک احتمال عفونت گوش میانی در نوزادان را افزایش می دهد. پس سعی کنید بیش از حد از این وسیله استفاده نکنید.

فواید استفاده از پستانک چیست؟

از زمانی که نوزاد در شکم مادر در حال رشد است، عمل مکیدن را انجام می دهد و این یک عادت فطری است. مکیدن انگشتان دست و پا یا پستانک موجب بروز آرامش در کودکان شده و گاهی عمل تغذیه را هم انجام می دهد. گذشته از این موارد زمانی که کودک از مادر خود جداست و یا به هر دلیلی به او دسترسی ندارد، با عمل مکیدن دست و یا پستانک عدم وجود مادر را برای خود جبران کرده و حس آرامش پیدا می کند. علاوه بر این زمانی که کودکان دل درد دارند، به هنگام خوابیدن بی قراری می کنند، در زمان واکسن یا آماده شدن برای شیردهی آرام و قرار ندارد، بهترین راه استفاده از پستانک است.

با توجه به موارد ذکر شده بالا، از مهم ترین فواید پستانک، آرام کردن نوزاد به هنگام بی قراری است. از دیگر فواید آن می توان به کاهش آلرژی و قوی تر شدن سیستم ایمنی بدن آن ها اشاره کرد. شاید جالب است بدانید که برخی از نوزادان به سندروم مرگ ناگهانی تبدیل می شوند، اما وجود پستانک باعث جلوگیری از سندروم مرگ ناگهانی، مخصوصا در خواب، می شود.

برای نگهداری از پستانک، چه نکات بهداشتی را باید رعایت کنیم؟

پستانک ارتودنسی به هدف آرام کردن نوزاد و با توجه به ساختار دهانی او با رعایت تمامی نکات بهداشتی طراحی و تولید شده است. این وسیله یکی از پر مصرف ترین لوازم نوزادان و کودکان است چرا که همیشه باید در دسترس بوده تا به هنگام بی قراری از آن استفاده کنند.

پستانک به دلیل اینکه در طی شبانه روز ممکن است ساعت ها در دهان نوزادان باشد، بهتر است به طور مداوم آن را بشورید و تا جاییکه امکان دارد آن را در معرض آلودگی قرار ندهید. از راه های تمیز نگه داشتن آن می توان به استفاده درپوش های پلاستیکی اشاره کرد. همچنین جوشاندن روزانه آن باعث از بین رفتن آلودگی های سطحی آن می شود.

هیچ گاه نباید پستانک ها را با مواد شیرین کننده طعم دهنده ها مزه دار کرد، چرا که تنها باعث انتقال آلودگی به نوزادان میگردد.

سخن آخر

اگر سلامت دهان و دندان کودک تان برای تان اهمیت دارد، سعی کنید از پستانک ارتودنسی به جای پستانک های معمولی استفاده کنید، همچنین قبل از سه سالگی حتما باید فرزند خود را از عادت مکیدن پستانک ترک دهید. به دلیل اینکه نوزادان ساعت های طولانی پستانک استفاده می کنند، همه مادران موظف هستند هر روز آن را بشویند تا از هر گونه آلودگی آن را دور نگه دارند. برای دریافت اطلاعات پزشکی بیشتر می توانید بخش مجله پزشکی سایت به روزلند را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *